SAUSIO 13-OJI LAUŽO ŠVIESOJE

Mes už tai, kad Sausio 13-osios įvykių negalima pamiršti! Mes už tai, kad prieš 33 metus (ne)nutildytų keturiolikos Laisvės kovotojų istorija, kaip amžinoji ugnis, kasmet būtų perduodama ateinančioms kartoms!

Tą naktį žuvo: Loreta Asanavičiūtė, Virginijus Druskis, Darius Gerbutavičius, Rolandas Jankauskas, Rimantas Juknevičius, Alvydas Kanapinskas, Algimantas Petras Kavoliukas, Vytautas Koncevičius, Vidas Maciulevičius, Titas Masiulis, Alvydas Matulka, Apolinaras Juozas Povilaitis, Ignas Šimulionis, Vytautas Vaitkus.
Iš viso 1991 m. sausio 13-osios naktį buvo sužeisti 702 žmonės, 52 iš jų sužeisti kulkomis.

Sausio 13-osios minėjimo erdves šįmet žymėjo itin iškalbinga kompozicija – 14 molbertų, 14 balta drobe aptrauktų paveikslų, 14 niekada neparašytų gyvenimo istorijų su Sausio 13-osios aukų pavardėmis, kuriuos dar baltesniais lediniais sniego raštais dekoravo šiomis dienomis siautėjusi pūga. Simboliai, kurie ne vienam užgniaužė gerklę, privertė nubraukti ledinę ašarą...

Sausio 13-ąjai – Laisvės gynėjų dienai įprasminti šįmet skyrėme tris akcentus.

Sausio 12 d. rytmetį mūsų languose sužibo atminimo, vienybės ir pergalės žvakutės. Tokiu būdu parodėme, kad prisimename ir didžiuojamės 1991 m, sausį iškovota pergale, bei pažymėjome, kad vis dar esame tokie pat vieningi, kaip ir tą lemtingąją naktį.

Tą pačią dieną 17 val. dalyvavome Biržų krašto muziejaus „Sėla“ ir Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Biržų filialo inicijuotame renginyje „Kova už laisvę niekada nesibaigia“, kur, kartu su renginio organizatoriais, pristatėme mūsų bendruomenės žmonių sukurtą vaizdo pasakojimą apie tremtį „Tremtis. Laisvės kovų ir tremties įprasminimas Biržų krašte“.

Sausio 13 d. 17 val. Laisvės gynėjų dieną kvietėme prisiminti laužo liepsnų šviesoje: skambant Laisvės kovų dainoms, dalinantis prisiminimais, vaišinantis Biržų jaunųjų šaulių gaminta koše, jų virta arbata.

Prisiminimais apie 1991 m. sausio 13-osios nakties įvykius dalinosi Vilniaus barikadas saugoję Laisvės kovotojai, kuriems tiesioginės okupantų agresijos išvengti pavyko, bet kuriems lemtingosios Lietuvai nakties patirtys visiems laikams skaudžiais randais įsirėžė į atmintį.
Apie tai kas vyko Sausio 13-osios naktį sostinėje pasakojo Biržų evangelikų reformatų parapijos klebonas Rimas Mikalauskas, pedagogė, ilgametė Biržų rajono politikė Audronė Garšvaitė, Biržų šaulių kuopos vadas Vidutis Šeškas.

Visus susirinkusius, visus nepabūgusios žvarbaus šalčio su prieš 33 metus iškovota pergale pasveikino Biržų rajono savivaldybės meras Kęstutis Knizikevičius. Meras nuoširdžiai dėkojo tėveliams į šį jautrų vakarą atvedusiems gausų būrį vaikų. Atskiras mero padėkos žodis buvo skirtas jaunimui.

Džiaugiamės, kad nepaisant visiškai nepalankių oro sąlygų, šių metų Sausio 13-osios vakarą mums pavyko sukviesti didelį būrį pilietiškų biržiečių. Jiems visiems ir kiekvienam atskirai sakome – AČIŪ!
AČIŪ tariame visiems pasidalinusiems prisiminimais!
AČIŪ mūsų ištvermingiesiems dainorėliams!
AČIŪ AČIŪ AČIŪ ir jauniesiems šauliams ir vadui Vidučiui Šeškui – už arbatą, košę, draugystę!
AČIŪ ir Biržų seniūnijai bei seniūnei Kristinai Undzėnienei už malkas laužui – už šilumą, kurią Sausio 13-osios vakarą pajutome visi atėję į Biržų kultūros centro kiemą!

Vienybėje slypi nenugalima jėga! Būkime vieningi siekdami tikslų ir mums būtinai pavyks!