Baltų vienybės laužai

Rugsėjo 22-osios vakarą Germaniškio ir Skaistkalnės bendruomenės pakvietė į renginį skirtą Baltų vienybės dienai. Ši data pasienyje minima jau daugelį metų, ir yra skirta puoselėti glaudžius latvių ir lietuvių tautų bei valstybių ryšius, draugystę, pristatyti vieni kitiems savo kultūrą, papročius.
Šį kartą susitikę prie tilto per Nemunėlį, lietuviai nešini vainiku nukeliavo į Latvijos pusę, kur kartu su broliškos tautos atstovais sukūrė Baltų vienybės sąšaukos ugnį, sudalyvavo aukojimo baltų dievams rituale, prisiminė kitus baltiškus papročius, pasveikino vieni kitus. Biržiečių, ir visų lietuvių, vardu broliškos tautos atstovus pasveikino Biržų savivaldybės meras Vytas Jareckas. Meras savo kalboje pažymėjo ir pasidžiaugė, kad abi broliškos tautos petys į petį keliauja nuo pat Saulės mūšio pergalės 785-aisiais, kad kartu atlaikė sovietinę priespaudą, kartu kovojo už laisvę, kartu išgyvena ir šį išbandymų kupiną laikmetį. Vėliau buvo pristatyta koncertinė programą, kurios metu pakaitomis pasirodė lietuvių ir latvių kolektyvai.
Dar vėliau renginio dalyviai iš Skaistkalnės persikėlė ant Rinkuškių piliakalnio (Velniakalnio), kur Biržų kultūros centro folkloro ansamblis „Siaudela“ (vad. Jūratė Garnelienė) su Rinkuškių bendruomenės aktyvistais atidavė duoklę kitai baltiškai datai t. y. baltų garbintam reiškiniui - rudens lygiadieniui. Ir čia baltų istorija prisiminta dainuojant senąsias dainas, laužų kūrenimu, ugnies ženklų deginimu, gražiu ir draugišku pasibuvimu kartu.